monokromaattista.

Käsittelin äskettäin kangaspinojani ja käteen osui kolme toisiinsa yybertyylikkäästi sopivaa kangasta:


Mietin, voisinko tehdä jonkun jutun näin monokromaattisesta kangasvalikoimasta. Pussukka tai laukku näistä kankaista kelpaisi kenties sellaisellekin ihmiselle, joka ei muuten innostu Tilkunviilaajan tuotteista.

Tajusin melkein heti olevani epärealistinen. Ei minulta suju hillitty yksi- tai kaksivärisyys, vaan mukaan livahtaa aina jotain värikästä tai kirjavaa. Esimerkiksi tämä yhdistelmä saattaisi riittää minulle:


Todennäköisesti kiskoisin jäännöstilkkujen välivarastosta vielä muutaman lisätilkun mukaan. Monenkirjava rulettaa tässä taloudessa.

Comments

Päivityksiä said…
Hyvä että rulettaa! Mun mielessä se kuuluukin tilkkuiluun :)
*VEKKI* said…
Kanssasi täysin samaa mieltä: liian hillityt, tyylillisestikin sopivat pliisut ei ole kivat. Tuo ompelukankaan valinta mukaan on hieno ja kangaskin niin nättiä.

Most popular this week

Splendid colour tips for quilters: Solid-coloured fabrics in quilts

Get inspired by holiday quilting projects I’ve made over the years: 11 ideas

How to name your quilted items – and why you should do so